Rok 2022 został ustanowiony decyzją Sejmu Rokiem Romantyzmu Polskiego, ponieważ w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które ukazały się w Wilnie w 1822 roku. To wydarzenie uznawane jest za symboliczny początek romantyzmu w Polsce, epoki, w której tworzyli genialni artyści, przede wszystkim nasi trzej wspaniali poeci, uznani za wieszczów narodowych – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
i Zygmunt Krasiński. Na ten rok, Prezydent RP, jako lekturę akcji narodowego czytania, która będzie się odbywać już po raz jedenasty – wybrał właśnie „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Biblioteka szkolna włączyła się w tę akcję. W czwartek, 24 marca, na długiej przerwie czytaliśmy „Ballady i romanse”. W spotkaniu uczestniczyli głównie uczniowie z klas ósmych i siódmych, a także uczeń z klasy czwartej i uczennica z klasy szóstej, która przeczytała fragmenty dwóch ballad. Ballady czytały – pani dyrektor Joanna Wieczorek, pani Magdalena Drozd i pani Anna Morawska-Ryll.

Anna Morawska-Ryll